Bashkpunim rajonal n Ballkan pr monitorimin dhe mbrojtjen nga katastrofat natyrore

Me mbshtjen e qeveris gjermane, nprmjet Shoqris Gjermane pr Bashkpunim Ndrkombtar, GIZ, ekspertt e katr shteteve ballkanike po shfrytzojn prdorimin e teknologjive t avancuara n monitorimin online t treguesve hidrometeorologjike n funksion t nj reagimi sa m t shpejt dhe t marrjes s masave t duhura  kundr efekteve q shkatojn katastrofat natyrore. Ashtu si dhe n mjeksi, edhe n prballimin e fenomeneve t natyrs, parandalimi sht m i lir edhe se kurimi. Duke qen se Shqipria dhe vendet rreth saj vitet e fundit jan prballur me situata t vshtira nga ndryshimet klimatike, ather ka nisur nj kooperim mes tyre pr t shkmbyer n mnyr t ndrsjellt t dhna q i vlejn nj vendimarrjeje efikase n koh, nga ana e vendimarrsve, si nj performanc q  pr minimizon sa t jet e mundur dmet q shkaktohen.

berschwemung, Nordalbanien, Ort Gjabije, Vorort von Shkodra.
Autor: Lek Plani
Prmbytjet n Veri t Shqipris n 2010

Parandalim dhe minizim i pasojave t katastrofave natyrore

Prof. Petrit Zorba, shef i departamentit t klims dhe mjedisit n Institutin e Gjeoshkencs, Energjis, Ujit dhe Mjedisit n Tiran sht njri prej ekspertve q sht prfshir n kt projekt mes katr shteteve, mbshtetur nga Shoqria Gjermane pr Bashkpunim Ndrkombtar, GIZ. Ai shprehet pr DW, se bashkpunimi synon zvoglimin e impaktit t ndryshimeve klimatike. Sipas prof. Zorbs, n rastin e prmbyjtjeve ose fenomeneve t tjera katastrofike nuk preket vetm territori i nj vendi, por dhe t tjerve prreth, ndaj dhe ka rndsi n kt rast aplikimi i projekteve t prbashkta ndrkufitare. N kuadr t zvoglimit t ktyre impakteve, pra, t prmbytjes, t thatsirs, dukurive t zjarreve n pyje etj., q t minimizohet dukuria n vetvete, por dhe pasoja kur sht i pamundur mnjanimi i saj, ather si n rastin e mjeksis, parandalimi sht m mir se sa kurimi. Marrja e masave n koh sht me shum rndsi, ndaj ne n fushn hidrometerologjike duhet t kemi nj vlersim t situats n rajon. Fluksi i t dhnave q mblidhen pasi prpunohet sht i vlefshm pr t gjitha vendet e prfshira, q m pas mund t ndrhyjn dhe t marrin masat e duhura pr ta minimizuar dukurin q mund t jet e vrojtueshme.

Monitorimi dhe parashikimi i dukurive klimatike

Monitorimi i treguesve hidrometeorologjike sht nj process q kryet prej dekadash nga vendet e rajonit. Mjafton t prmendet fakti q stacioni m i vjetr hidrometeorologjik n Pellgun e rrjedhjes s lumit Drin sht ai i Shkodrs, q i ka filluar matjet qysh n vitin 1888, m pas kan nisur t ngrihen stacione edhe n vendet e tjera. Por fal zhvillimeve teknologjike t fundit sht par e domosdoshme q aktiviteti pr do shtet t bhet integral, t jet i prdorshm edhe pr t tjert. Sepse dhe dukurit natyrore nuk kan kufij ato prfshijn jo nj, por dy a m shum shtete. N 10 15 vitet e fundit me zhvillimin e teknlogjis kushtet e vrojtimit hidrometeorologjik jan prmirsuar dhe n shum raste jan ngritur stacione elektronike. Prve matjes bhet dhe transmetimi i informacionit online. Kshtu q ideja e projektit sht q aty ku ka problematika t bhet nj monitorim online dhe m pas vendimarrja t jet m e shpejt n koh., thot pr DW, prof. Petrit Zorba nga Instituti i Gjeoshkencs, Energjis, Ujit dhe Mjedisit n Tiran.

l'm sending a picture from Tirana to illustrate the background on the support of Germany for regional countries to prevent the climatic change effects. 
Description:
1. Prof. Petrit Zorba - the expert of hydro- meteorological indicators speaking for DW.
PS: Please you could put my name in the bottom of the photo - as the author- when it will shown in our website. 
Author: Arben Muka /DW Correspondent in Albania 
Place: Tirana, Albania 
Best regards! 
Arben Muka 
DW Correspondent in Albania 
00355 68 35 333 48 
Arben.Muka@dw-world.de 
Tirana/ Albania
Prof. Petrit Zorba

Ndrtimi i nj strukture mikse me ekspert nga t 4 vendet fqinje bn t mundur q vendimarrsve t'u jepen t dhna mbi prognozat klimatike. Kjo sht shum e rndsishme p.sh. n rastin e prmbytjeve pr kontrollin ndaj intensitetit t prurjeve t lumenjve Drini e Buna. Komunikimi sht i natyrs profesionale, pra, s pari sht shkmbimi i informacioneve nga stacionet e katr vendeve. Jan br disa takime paraprake ku jan prfshir t gjith aktort, si ata t niveleve t larta, ashtu dhe n nivel t ekspertve. Duhet thn se ky informacion shrben gjithshtu pr t pasur nn kontroll dhe pr t reaguar edhe ndaj dukurive t tjera t dmshme, si pr rnien e zjarreve, pr thatsirn, pr rrshqitjet e toks, pr orteqet, pr nivelin e bllokimit nga bora e ngrica. Pra, jan nj sr autputesh t tjera q mund t jen me interes pr t'u vlersuar- thot Prof. Zorba.

Edhe Banka Botrore, apo institucione t tjera ndrkombtare jan duke aplikuar programe t orientuara tek vrojtimi dhe marrja e masave sa m t shpejta pr t minimizuar dmet q vijn nga ndryshimet klimatike.

Publikuar nga DW

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi në kohë reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhësisë së tërmeteve...