Ministri i Arsimit dhe Shkencs, z. Myqerem Tafaj, n aktivitetin, Veprimtarit e Misionit t Tret n Universitetet e Shqipris (U3M-AL), projekt i financuar nga Programi Tempus

Ministri i Arsimit dhe Shkencs, z. Myqerem Tafaj, n aktivitetin, Veprimtarit e Misionit t Tret n Universitetet e Shqipris  (U3M-AL),  projekt i financuar nga Programi Tempus. 
Ministri Tafaj, theksoi se sistemi i arsimit t lart n Shqipri sht sot pr nga prmasat krejtsisht i krahasueshm me at t vendeve t zhvilluara, n raport me numrin e popullsi.
Universitetet europiane, n tarditn e tyre jan mbshtetur mbi bazn  e krkimit shkencor, duke mbetur disi mbrapa n zhvillimin e nj misioni t tret. Ky mision i tret sht sht mision shrbimi q ofron universiteti, n t gjitha format e mundshme q nga kurset e trajnimit t formimit t msimit gjat gjith jets, projektet e zhvillimit pr rajonin ku ndodhen, vazhduar me shum forma t tjera deri tek ajo m e reja, tek krijimi i modeleve t siprmarrjeve t vogla.
Ky projekt TEMPUS, n aktivitetet e parashikuara do ti shrbej universiteteve tona pjesmarrse pr ta zhvilluar kt aspekt thelbsor t veprimtaris s tyre, sipas eksperiencave m t mira t universiteteve partnere.



Ministri Tafaj, theksoi se n kuadrin e reforms s krkimit shkencor n vitin 2008, ne hodhm nj hap t rndsishm n integrimin e krkimit shkencor dhe nj nga rezultatet e ksaj reforme, ishte dhe transferimi i disa institutive n universitete, integrim i cili ka rezultuar i suksesshm. Vet universiteti Politeknik sot, ka nj Institut shum t fuqishm, at t Gjeoshkencs i Energjise dhe Mjedisit, i cili prbn nj potencial shum t rndsishm pr t mbshtetur punn krkimore t universitetit, si dhe ofron dy shrbime shum t rndsishme pr vendin, si sht shrbimi i sizmiologjis dhe meterologjis.Raste t tilla ne kemi dhe n Universitetin Bujqsor ku institutet me laboratort e tyre po certifikohen pr t ofruar shrbime.
Ne kemi nj kuadr ligjor q lejon plotsisht zhvillimin e misionit t tret t universitetit por kt hapsir e kemi ende shum pak t shfrytzuar. Nj ndr aktivitetet e ktij projekti q prkon me stategjin e arsimit t lart sht dhe krijimi i qendrave t zhvillimit rajonal.
Ministri Tafaj nnvizoi se aktivitet tjetr t cilit ne po i mshojm fort sht hapja e universiteteve q kan fakultete t msuesis drejt ofrimit t trajnimeve t msuesve, nj aktivitet nga i cili prfitojn t dy palt. Pra do departament i fakultetit t universiteteve tona ka far ti ofroj  rajonit, komunitetit, prmes projekteve t trajnimit t specialistve dhe aktiviteteve t tjera, t cilat jan aktivitete t mirfillta t misionit t tret. Misioni i tret krkon q dy misionet e para, msimdhnia dhe krkimi shkencor, t jen solid. Zhvillimi i misionit t tret sht prcaktues pr hapin tjetr q i takon prespektivs q lidhet me krijimin e siprmarjeve, q lindin mbi bazn e vepritaris s misionit t tret t universitetit.
Ministri Tafaj, theksoi se ky projekt i rndsishm do t ndihmoj n ndrtimin e nj platform, pr t institucionalizuar veprimtarit e misionit t tret t universiteteve tona, duke nnkuptuar ktu gjith kuadrin rregullues por edhe ngritjen e njsive q jan t nevojshme pr zhvillimin e ksaj veprimtarie. Ministri Tafaj n fund t fjals s tij siguroi partnert pr mbshtetjen e MASH, n zhvillimin e aktriviteteve t parashikuar n kuadr t ktij projekti dhe m gjer.

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi në kohë reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhësisë së tërmeteve...