Ministri i Arsimit dhe Shkencės, z. Myqerem Tafaj, nė aktivitetin, “Veprimtaritė e Misionit tė Tretė nė Universitetet e Shqipėrisė” (U3M-AL), projekt i financuar nga Programi “Tempus”

Ministri i Arsimit dhe Shkencės, z. Myqerem Tafaj, nė aktivitetin, “Veprimtaritė e Misionit tė Tretė nė Universitetet e Shqipėrisė”  (U3M-AL),  projekt i financuar nga Programi Tempus. 
Ministri Tafaj, theksoi se sistemi i arsimit tė lartė nė Shqipėri ėshtė sot pėr nga pėrmasat krejtėsisht i krahasueshėm me atė tė vendeve tė zhvilluara, nė raport me numrin e popullsiė.
Universitetet europiane, nė tarditėn e tyre janė mbėshtetur mbi bazėn  e kėrkimit shkencor, duke mbetur disi mbrapa nė zhvillimin e njė misioni tė tretė. Ky mision i tretė ėshtė ėshtė mision shėrbimi qė ofron universiteti, nė tė gjitha format e mundshme qė nga kurset e trajnimit tė formimit tė mėsimit gjatė gjithė jetės, projektet e zhvillimit pėr rajonin ku ndodhen, vazhduar me shumė forma tė tjera deri tek ajo mė e reja, tek krijimi i modeleve tė sipėrmarrjeve tė vogla.
Ky projekt TEMPUS, nė aktivitetet e parashikuara do t’i shėrbejė universiteteve tona pjesėmarrėse pėr ta zhvilluar kėtė aspekt thelbėsor tė veprimtarisė sė tyre, sipas eksperiencave mė tė mira tė universiteteve partnere.Ministri Tafaj, theksoi se nė kuadrin e reformės sė kėrkimit shkencor nė vitin 2008, ne hodhėm njė hap tė rėndėsishėm nė integrimin e kėrkimit shkencor dhe njė nga rezultatet e kėsaj reforme, ishte dhe transferimi i disa institutive nė universitete, integrim i cili ka rezultuar i suksesshėm. Vetė universiteti Politeknik sot, ka njė Institut shumė tė fuqishėm, atė tė Gjeoshkencės i Energjise dhe Mjedisit, i cili pėrbėn njė potencial shumė tė rėndėsishėm pėr tė mbėshtetur punėn kėrkimore tė universitetit, si dhe ofron dy shėrbime shumė tė rėndėsishme pėr vendin, siē ėshtė shėrbimi i sizmiologjisė dhe meterologjisė.Raste tė tilla ne kemi dhe nė Universitetin Bujqėsor ku institutet me laboratorėt e tyre po certifikohen pėr tė ofruar shėrbime.
Ne kemi njė kuadėr ligjor qė lejon plotėsisht zhvillimin e misionit tė tretė tė universitetit por kėtė hapėsirė e kemi ende shumė pak tė shfrytėzuar. Njė ndėr aktivitetet e kėtij projekti qė pėrkon me stategjinė e arsimit tė lartė ėshtė dhe krijimi i qendrave tė zhvillimit rajonal.
Ministri Tafaj nėnvizoi se aktivitet tjetėr tė cilit ne po i mėshojmė fort ėshtė hapja e universiteteve qė kanė fakultete tė mėsuesisė drejt ofrimit tė trajnimeve tė mėsuesve, njė aktivitet nga i cili pėrfitojnė tė dy palėt. Pra ēdo departament i fakultetit tė universiteteve tona ka ēfarė t’i ofrojė  rajonit, komunitetit, pėrmes projekteve tė trajnimit tė specialistėve dhe aktiviteteve tė tjera, tė cilat janė aktivitete tė mirėfillta tė misionit tė tretė. Misioni i tretė kėrkon qė dy misionet e para, mėsimdhėnia dhe kėrkimi shkencor, tė jenė solidė. Zhvillimi i misionit tė tretė ėshtė pėrcaktues pėr hapin tjetėr qė i takon prespektivės qė lidhet me krijimin e sipėrmarjeve, qė lindin mbi bazėn e vepritarisė sė misionit tė tretė tė universitetit.
Ministri Tafaj, theksoi se ky projekt i rėndėsishėm do tė ndihmojė nė ndėrtimin e njė platform, pėr tė institucionalizuar veprimtaritė e misionit tė tretė tė universiteteve tona, duke nėnkuptuar kėtu gjithė kuadrin rregullues por edhe ngritjen e njėsive qė janė tė nevojshme pėr zhvillimin e kėsaj veprimtarie. Ministri Tafaj nė fund tė fjalės sė tij siguroi partnerėt pėr mbėshtetjen e MASH, nė zhvillimin e aktriviteteve tė parashikuar nė kuadėr tė kėtij projekti dhe mė gjerė.

National Centre for Forecast and Monitoring of Natural Risks

 

Monitoring of seismic activity Center

Monitoring real-time 24/24 hours

Monthly Seismological Bulletin

Periodic publication of earthquake wave data, source parameters and their magnitudes...