Kryeministri Berisha inauguron rikonstruksionin e Institutit t Gjeoshkencs, Energjis, Ujit dhe Mjedisit n TiranKryeministri Berisha mori pjes sot n inaugurimin e rikonstruksionin t njrit prej institucioneve m t rndsishme t krkimit n vendin ton, Instituti i Gjeoshkencs, Energjis, Ujit dhe Mjedisit i Universitetit Politeknik n Tiran.

Rikonstruksioni i godins, ndrtimi dhe pajisjet, kapin vlern e rreth 75 milion lek. N kt Institut n 5 vitet e fundit jan br financime pr krkim dhe zhvillim rreth 180 milion lek. Pr modernizimin e rrjeteve hidrometereologjik jan financuar 220 milion lek nga Qeveria dhe Banka Botrore. N total investimet jan rreth 480 milion lek n 5 vite t marr s bashku. Pas inaugurimit t godins s rikonstruktuar, Kryeministri Berisha pa nga afr ambientet e institutit, konkretisht qendrn e projektit t dixhitalizimit, qendrn e monitorimit t aktivitetit sizmik, departamentin e gjeofiziks si dhe qendrn kombtare pr parashikimin, dhe monitorimin e rreziqeve natyrore. Ai vlersoi punn e br si dhe pajisjet shum serioze dhe ndr m t avancuarat me t cilat ishte pajisur ky institut, t cilat do t prmirsojn ndjeshm kushtet e puns s studiuesve, punonjsve t ktij instituti t nj rndsie jetike pr vendin, ekonomin dhe shkencat e tij.

Kryeministri Berisha tha gjithashtu se ky institut sht i nj rndsie t jashtzakonshme pr vendin dhe n radh t par sht i nj rndsie t madhe pr sigurin kombtare dhe emergjencn.  Kryeministri Berisha premtoi se, qeveria do t mbshtes vazhdimisht projektet e krkimeve shkencor. Pra duhet t bjm gjithka q t thjeshtojm burokracin n krkimin shkencor, ta nxisim at ne maksimumin e mundshm. Un ju garantoj zoti Rektor se qeveria shum shpejt do t shqyrtoj normat e orve t msimit n universitet dhe do ti reduktoj ato n mnyr, q pedagogt, asistentet, t ken kohen e mjaftueshme pr krkime shkencore. Vetm nj Shqipri e bazuar mbi krkimin dhe inovacionin do t mund t ket ritmet m t larta t zhvillimit, u shpreh kryeministri.

 

Gjat fjals s tij kryeministri Berisha u shpreh:

S pari dshiroj tju prgzoj dhe t shpreh knaqsin q ndaj me ju gzimin e inaugurimit t ksaj ndrtese, e cila prmirson ndjeshm kushtet e puns s studiuesve, punonjsve t ktij instituti t nj rndsie jetike pr vendin, ekonomin dhe shkencat e tij. Ky sht nj investim prej 75 milion lek, por n vitet e fundit n institut jan br financime pr krkime dhe studime rreth 180 milion lek, pr modernizimin e rrjeteve hidrometeorologjike rreth 220 milion lek, nga qeveria dhe Banka Botrore, n total investimet shkojn rreth 480 milion lek.

Un vizitova me shum interes sektort e ktij instituti dhe konstatova me knaqsi se, n kto sektor ekziston nj baz pajisjesh shum serioze dhe ndr m t avancuarat. Sigurisht q ato prdoren nga studiues, shkenctar, t cilt kan nj prvoj dhe prkushtim t madh n fush. N sektorin e hidrometeorologjis konstatova se sht nj bashkpunim i ngusht me institutin respektiv italian dhe bashkpunim shum i frytshm.

Dua t theksoj edhe njher se, ky institut sht i nj rndsie t jashtzakonshme pr vendin. N radh t par ky institut sht i nj rndsie t madhe pr sigurin kombtare dhe emergjencn. do emergjenc sht shtje e siguris kombtare dhe t dhnat e ktij instituti, n kt aspekt jan t nj rndsie jetike pr parashikim, pr trajnimin, pr menaxhimin e tyre, qofshin ato ujrat, zjarret, trmetet, shembjet, apo t tjera. Konstatoj me knaqsi se ju keni ktu pajisjet m moderne dhe jeni zotr n kto fusha. Ju n shumicn e tyre mblidhni t dhna online nga qendrat q keni n mbar vendin. Pr ne, shtjet e emergjencs jan natyrisht shtjet m t parat dhe me kryesoret ,sepse me to lidhet jeta e qytetarve shqiptare, do emergjenc prben nj krcnim madhor pr jetn e qytetarve, pastaj pr vlerat e tyre materiale. Avancimi i mtejshm dhe kontraktimi i pajisjeve m t avancuara q mund t ekzistojn, sht nj domosdoshmri dhe ju garantoj se, qeveria nuk do t kursej asgj q ju t keni teknologjin m t avancuar m moderne dhe rrjetin m serioz n mbar vendin. Konstatoj me knaqsi, q keni vendosur lidhje me rrjetet rajonale dhe rrjetet botrore dhe kto lidhje jan t domosdoshme, jo vetm pr fondin e t dhnave t informacionit, por jan t domosdoshme dhe pr t nxjerr n pah dhe pr t ekspozuar veprimtarin tuaj krkimore shkencore dhe t prditshme.

Konstatoj gjithashtu dhe ia shpreha edhe drejtorit, q kt pun t mrekullueshme q bni nuk e keni t ekspozuar, nj pjes e s cils sht e domosdoshmri, nuk mundet q t dhnat metereologjike, ju t mos i transmetoni n media, megjithse ju i transmetoni n prefektura, por e mira sht q ti jepen t gjitha mediave t vendit dhe tju krijoni mundsi q n portalin tuaj t marrin n do koh informacion, por jo vetm mediave por edhe do qytetari. Shqipria po ecn n rrugn dixhitale, qytetart duhet t ken informacionin m t plot nga ky institut, i cili ka t gjitha potencialet dhe ne jemi t prirur ti zgjerojm ato.

Pr ne studimet e ktij instituti jan shum t rndsishme. Vazhdimi i studimit t ujrave t vendit, pasuris kombtare numr nj, q ka Shqipria mbetet dhe duhet t mbetet gjithnj nj prioritet madhor. Ujrat jan studiuar n vite dhe dekada, por ujrat kan dinamizmin e tyre, ndaj dhe kan nevoj t studiohen, t monitorohen dhe t ndiqen. Sot ky sektor sht n krye t linjave, sektorve pr zhvillimin e vendit. Un dua tju informoj ju se, me kontrata e firmosura me sektorin privat pr ndrtimin e hidrocentraleve jan mbi 3.2 miliard euro t kontraktuara, ndaj dhe shrbimet m t mira n kt fush, jan t domosdoshme dhe ju keni mundsi tu ofroni ktyre kompanive t dhnat m t mira dhe m shpejt. Duhet tju informoj ju se, qeveria po bn gjithka pr t nxitur kto investime, ndrkoh veprimtaria juaj sht shum e rndsishme, ju keni n dor q me studimin q mund t bni pr to, ti ndihmoni t thjeshtoni kohn q ju duhet atyre, por dhe shpenzimet natyrisht, me mimet m t ulta t mundshme, sepse n ofrojm shrbime aty afr kostos, q t mos ju imponojm atyre q t ndrmarrin vet studime. sht jashtzakonisht e rndsishme pr ne monitorimi i kaskadave, tani ne kemi nj kaskad kryesore dhe nj t vogl, por gjat viteve q do t vijn Shqipria do t ket me dhjetra e dhjetar kaskada, t cilat krahas prodhimit t energjis dhe leverdis s tyre t jashtzakonshme ekonomike, mbartin n vetvete rreziqet q ju i njihni dhe q krkojn monitorim t vazhdueshm.

T dashur miq

Ky institut duhet t jete dhe sht nj institut shrbimesh, shrbime ndaj tregut, shrbime ndaj universiteteve, shrbime ndaj qytetarve, por ky institut para s gjithash duhet t jet nj institut krkimor shkencor, ky institut duhet t jet tempulli i krkimeve studimeve pr serioze n fushn e gjeoshkencs, natyrisht kjo krkon srish nj hapje ndaj t gjith atyre studiuesve n universitet dhe jasht tij, t cilt sbashku me ju duan t studiojn problematika t ndryshme t ksaj fushe. Un jam absolutisht dakord q numri i punonjsve t shtohet n prputhje me nevojat, por t mos harrojm se n krkimin shkencor rndsi prcaktuese ka financimi i projekteve m t mira, mund t krijohen kto projekte n sektor tuaj dhe ato mund t vijn dhe nga jasht dhe un shpresoj, q ju t jeni t hapur meqense ktu konstatova aparatura ndr m modernet, aparatura, t cilat i japin prgjigje t plot problemeve t mdha t gjeofiziks dhe problemeve t tjera.

Zoti Rektor

Instituti sht nj frymzim pr Universitetin Politeknik dhe pr t gjitha universitetet e vendit pr t inkurajuar krkimin shkencor. N do moment ne duhet t mbajm parasysh, se forca jetsore e universiteteve qndron n krkimin shkencor, jasht krkimit shkencor universitetet humbasin fuqit e tyre dhe shkojn drejt zbehjes dhe zvoglimit progresiv.

Un e di q jan br hapa serioz, por prap hapa t tjer t mdhenj duhet t bjm, n veanti n drejtim t liris s krkimit shkencor. Ne duhet t bjm gjithka dhe duhet t jen njsit e fakulteteve dhe fakultetet, ato q duhet prcaktojn projektet q duhen financuar. I kishim n nj zyr n ministri, i hoqm nga ministria, nuk mund q ministria t prcaktonte t vendoste pr projektin e nj grupi studiuesish, t cilin duhet maksimumi ta prcaktonte Dekanati m kshillin e tij t profesorve. Pra duhet t bjm gjithka q t thjeshtojm burokracin n krkimin shkencor, ta nxisim at ne maksimumin e mundshm. Un ju garantoj zoti Rektor se qeveria shum shpejt do t shqyrtoj normat e orve t msimit n universitet dhe do ti reduktoj ato n mnyr, q pedagogt, asistentet, t ken kohen e mjaftueshme pr krkime shkencore.

Vetm nj Shqipri e bazuar mbi krkimin dhe inovacionin do t mund t ket ritmet m t larta t zhvillimit. Vetm nj Shqipri e dijes do t mund t ket ekonomin e vlerave t shtuara, e vlerave m t larta. Dhe njher ju uroj shum suksese dhe gzohem shum q gjej nj institucion kaq mir t ekipuar dhe ju garantoj se qeveria nuk do t kurse asgj, pr t financuar ekipe dhe pajisje t tjera moderne n mnyr q ju t qndroni n lartsin e krkesave t kohs.

Faleminderit. Gen kadnlarn vcutlar eminim ki hepinizi azdrmaya izmir buca escort yetiyordur. Sonuta dier kadnlar gibi yllanm ve kullanlm deil daha gen ve sert vcutlar oluyor. te bu yzden sizi bu zevkten mahrum brakmak istemem ve Ankara gen escort olarak sizlere farkl bir seks sunmak isterim. Ben daha 22 yandaym ve 20 yamdan beri bu ii yapmaktaym. Liseden beri azgnlm zaten gizleyemez hale gelmitim. niversiteye baladktan iki sene sonra okulu braktm ve hayat kadn olmak iin bu ie girdim. 2 senedir bu ii yapyorum ve elit insanlara hizmet ediyorum. Fiyatm da onlara uygun zaten. Bundaki amacm ise hayatta zevk almay bilen erkeklerim iin zel bir kadn olmak istedim ve eskisehir escort eonlara uygun hale geldim. Artk ankara zel escort olarak alyorum ve mutluluu gen vcudum ile onlara veriyorum. Genel olarak alma prensibim farkl deil ve randevulu sistemde alyorum. nk dediim gibi gen kadnlara kar ilgi gerekten daha fazla ve bu yzden olsa gerek onlar ile baa kabilmek iin randevu alarak gelmelerini sylyorum onlara. Onun harici yine telefonda bana kayseri escort farkl bir eyler istersen belirtebilirsin. Sonuta Ankara escort kadnm ve konsept temasn da ok severim. Genelde i adamlar ile gryorum ve zaman planlamam o yzden ok iyidir. Yani sen de bana ksa srem ya da uzun bir srem var dersen ona gre her eyi planlarm ve muhteem bir an yaatrm sana. Okuldan erkekler ile ok grrdm zamannda. Onlarla da zevkli saatler yaardk ve karlkl birbirimizi mutlu ederdik. Ama unun fark ettim. Erkekler hemen oldu bitti olayn ok seviyorlar ama asl zevk bu deil. O yzden onlara yeni bir alanya escort soluk getirmek istiyorum. Zaten Ankara heyecanl escort olarak onlara farkl ve azgn bir kadn sunacam ama aklnzdaki iliki biimi hemen yataa ge boal ve git deil. Zevk almak uruna daha fazla enerji harcamak gerekir bazen. Bunu sana en iyi ekilde sunacam. stersen olgun ol istersen gen hibir fark yok benim iin. Erkeksen bu gece Ankara sra d escort ile benimlesin.


10/10/2012

Qendra Kombëtare për Parashikimin dhe Monitorimin e Rreziqeve Natyrore


Qendra Kombëtare e monitorimit të aktivitetit sizmik

Monitorimi në kohë reale 24/24

Buletini Sizmologjik Mujor

Publikim periodik i parametrave valore, parametrave vatrore dhe madhësisë së tërmeteve...